Şehir Oyunları

Şehir Oyunları Hakkında

Hızla gelişen bir metropolü yönetecek niteliklere sahip misin? Bunun cevabını zorlu ve eğitici şehir kurma oyunlarımızı oynayarak öğrenebilirsin! Küçük şehirleri dünyaca ünlü ekonomi ve kültür merkezleri haline getirmeye çalışırken valilerin ve tüm şehir konseyinin görevlerini üstleneceksin. Sıfırdan devasa şehirler kurup geliştirirken şehir planlama yeteneklerini ortaya koy. Bu arada bir gözün daima bütçede olsun. Paran azaldığında aldığın vergileri artırman gerekebilir!

Bu oyunların büyük kısmı 21. yüzyılda geçiyor ancak bazı oyunlarda kendini Orta Çağ'da bulabilirsin. Bazılarında ise küçük köyleri devasa imparatorluklara dönüştürmeyi kendine görev edineceksin. Bu simülasyon oyunlarında etkili ve ilham veren bir lider olabilecek misin?

Şehir Kurma Oyunu Nedir?

Şehir kurma oyunlarında bir belediyenin başına geçeceksin. Açık dünya oyunlarını gerçekten seviyorsan bütün bir toplumu yönetme ve keşfetme fırsatına sahip olduğunu düşün. Konut, ticaret ve sanayi için ayrılan farklı bölgeleri geliştirirken hastanelerin, okulların ve hatta stadyumların nerelere yapılacağını belirleyeceksin. Bu oyunların bir kısmı modern zamanlarda geçiyor. Bazılarında ise yüzlerce yıl geçmişteki köylerin ve hatta imparatorlukların ya da çok uzak gelecekteki bir topluluğun başına geçebilirsin.

Bu yönetim oyunlarının bazıları oldukça basittir ve sadece gökdelen inşa etmeye odaklanır, bazıları ise son derece ayrıntılıdır ve tüm elektrik ve su şebekesini tasarlaman gerekebilir! Daha da eski Utopia gibi oyunlar olsa da bu oyun türünün temellerini 1989'da çıkan ve hâlâ popüler olan SimCity serisinin attığını söyleyebiliriz. Bu eski oyunların çoğu 80'lerin basit grafikleri ve diğer teknolojik sınırlamalardan dolayı yeterince öne çıkamamıştı. Başından kalkamayacağın bu oyunlardan birini dene ve zamana karşı dimdik ayakta kalabilecek bir şehir inşa edebilecek yeteneklere sahip olup olmadığını gör!