Please enter your year of birth

Before you can continue you must enter your year of birth

Kategoriler

Oyunlar

Hiç sonuç bulunamadı.

Oyna Ateş ve Su

Ateş ve Su güçlerini, birbirinden değişik büyülü tapınaklardaki değerli elmasları bulmak için birleştiriyor. Bu element bazlı platform macera oyunlarında amacın, iki karakterin bir takım olarak çalışmasını sağlamak. Mücevherleri topla ve çıkışa ulaş.

Her iki karakter de labirent gibi bölümlerde ilerleyebilmek için elemental güçlerini kullanmak zorunda. Ateş, lav havuzlarından geçip kırmızı mücevherleri toplayabilir, ama sudan uzak durması gerekiyor. Su da su göletlerinde ilerleyip mavi mücevherleri toplayabilir, ama lava dokunmaması gerekiyor.

Kaç Tane Ateş ve Su Oyunu Var?

Seride şu anda tam altı tane oyun var. Hepsini sitemizde ücretsiz bir şekilde oynayabilirsin:

 1.  Ateş ve Su 1: Orman Tapınağı serideki ilk oyundur. İlk olarak 19 Kasım 2009’da çıkmıştır. Bu güncellenmiş sürümü ise 24 Mayıs 2018’de çıkmıştır.

 2. Ateş ve Su 2: Işık Tapınağı yeni bulmacalar getirmiştir. Lazer ışınlarını aynalardan yansıtarak platformları ve kapıları aktif hale getir.

 3. Ateş ve Su 3: Buz Tapınağı seni kar ve buz ile kaplı bir tapınağa götürüyor. Bu soğuk değişim, elemental karakterlerini farklı şekilde etkileyecek. Ek olarak, sıcak ve soğuk ışınlarını kullanarak su havuzlarını dondurup buzları eritebilirsin.

 4. Ateş ve Su 4: Kristal Tapınağı, seriye renklere göre ayrılmış portalları getiriyor. Hangi iki portalın birbirini bağlı olduğunu görmek için dikkatlice bak.

 5. Ateş ve Su 5: Elementler, bir önceki oyunlardaki bütün bulmaca öğelerini bir araya getiriyor. Kahramanlarımız aynı zamanda ek olarak iki farklı yer keşfediyor: Ateş ve Su Tapınakları.

 6. Ateş ve Su 6: Peri Masalları, küçük perilerin yaşadığı bir tapınakta geçiyor. Oyuncular bu perileri kontrol ederek onları renklere göre ayrılmış peri lambalarına doğru uçurup kapıları açabilir.

Ateş ve Su Nasıl Oynanır?

Ateş’i kontrol etmek için yön tuşlarını, Su’yu kontrol etmek için de WASD tuşlarını kullanabilirsin. Kolları ve düğmeleri kullanarak gizli geçitleri açabilir ve asansörleri aktif hale getirebilirsin. Bölümleri başarı ile tamamlayabilmen için her iki karakterin de canlı biçimde çıkış kapısına ulaşması gerekir. Kapıların önündeki semboller hangi karakterin nereye ulaşması gerektiğini gösterir.

Ateş ve Su’yu Tek Oyuncu Olarak Oynayabilir Misin?

Evet! Oyun, iki oyuncu için tasarlanmış olsa da, kendi başına da oynayabilirsin.

İki oyuncu, aynı klavyeyi paylaşarak biri Ateş’i, diğeri de Su’yu kontrol edebilir. Ama tek başına oynamak için herhangi bir ayarı değiştirmene gerek yok. Oyun kontrolleri her zaman aynıdır.

Ateş ve Su oyunlarını başka bilgisayarlardaki arkadaşlarınla online olarak oynama özelliği henüz bulunmuyor.

Ateş ve Su’da Süre Sınırı Nedir?

Oyundaki bazı bölümlerde sınırlı süren vardır. Bölümü bu süre içinde tamamlaman gerekmez, ancak bunu başarırsan ekstra ödüller kazanabilirsin. Süre sınırı her bölümde farklılık gösterir, ama ne kadar süren kaldığını her zaman görebilirsin.

Bulmacaları Çözmek, Süre Sınırını Yenmek ve Tüm Elmasları Toplamak İçin İpuçları

 • Bir takım olarak çalış
  Tek başına oynarken bölümleri hızlıca bitirmek zor olabilir. Bunu başarmak için her iki karakteri de aynı anda kontrol etmen gerekir. Bir arkadaşınla oynamak, süre sınırı içinde çıkış kapısına ulaşmanı kolaylaştıracaktır.

 • Önceden plan yap
  Açık bir şekilde iletişim kurmalısınız. Bu önce bir deneme turu oynamanızı gerektirebilir. Labirenti iyice inceleyin ve kim hangi düğmeyi veya kolu kullanacak kararlaştırın. 6. oyunda kimin perileri hareket ettireceğini de kararlaştırmalısınız.

Ateş ve Su’ya Benzer Başka Oyunları Dene

Ateş ve Su serisini seviyorsan, sana önereceğimiz başka platform ve 2 oyunculu oyunlar var.

Labirent gibi bölümleri olan bulmaca dolu başka bir platform oyunu olan Soyguncu Bob’u deneyebilirsin. Hatta bu serinin beşinci oyunu Soyguncu Bob 5: Tapınak Macerası’nda, Bob antik bir tapınağı keşfediyor.

Bir arkadaşınla birlikte iki karakteri kontrol edebileceğin bir oyun serisi daha var. Mesela Hırsız Kardeşler oyunlarında, iki kardeşe hapisten kaçmaları için yardım etmen gerekiyor.

Ateş ve Su Oyunlarını Kim Geliştirdi?

Ateş ve Su serisi Oslo Albet tarafından geliştirildi.